ارتودنسي ني ني سايت

ارتودنسي ني ني سايت

ارتودنسي به عنوان يکي از عمل‌هاي زيبايي دندان بوده که نقش مهمي در زيبايي چهره و خنده‌هاي شما ايفا مي‌کند. بر اين اساس لازم است براي انجام ارتودنسي با مراجعه به يک دندان‌پزشک مجرب اقدام به اين کار نماييد. در اين مقاله قصد داريم به بررسي ارتودنسي ني ني سايت بپردازيم.

ارتودنسي دندان چيست؟

ارتودنسي دندان را مي‌توان نوعي درمان دانست که در دندانپزشکي رايج است. در اين درمان معمولاً به‌وسيله يک سيم که به دندان‌ها متصل مي‌شود مشکلات و ناهنجاري‌هاي دندان‌ها صاف شده و تمام آنها به حالت يکدست شده در مي‌آيند.

به طور کلي در درمان ارتودنسي معمولاً يک سيم فلزي درون دهان و روي دندان‌ها قرار گرفته تا به مرور زمان دندان‌ها صاف و يکدست شوند. لازم است بدانيد که درمان ارتودنسي توسط وسايل مختلفي انجام مي‌شود که در اينجا به مهم‌ترين آن‌ها اشاره خواهد شد. اگر قصد انجام ارتودنسي و ايمپلنت را داريد ، لينک زير مي تواند براي شما مفيد باشد.

اول ايمپلنت يا ارتودنسي

براکت؛ اين نوع ارتودنسي که رايج‌ترين نوع آن مي‌باشد به‌وسيله سيم‌کشي و نگين‌هاي براکت به دندان‌ها چسبيده شده و به نوعي در نقش دستگيره عمل خواهند کرد. انواع مختلف براکت به صورت فلزي، سراميکي و پشت دنداني توليد مي‌شوند.

اينويزيلاين؛ اين نوع ارتودنسي نيز همانند ساير انواع آن بوده و دندان‌ها را به جايگاه مناسب‌تري هدايت خواهد کرد. اين نوع ارتودنسي از جنس پلاستيک شفاف بوده تا در هنگام استفاده در دهان کاملاً نامشخص بماند.

هدگير؛ اين وسيله نيز بيشتر در گذشته مورد استفاده قرار داشته است و وسيله‌اي بوده که روي سر افراد قرار مي‌گرفته و از جلو نيز بوسيله يک حلقه فلزي دور دندان‌هاي آسياب انداخته مي‌شده است.

بايت پليت؛ اين نوع از ارتودنسي نيز براي حل مشکلات فک مورد استفاده قرار مي‌گيرد، به اين صورت که در هنگام بسته شدن دهان اجازه نمي‌دهد دهان بيش از حد باز شود.

فنر الاستيک؛ اين وسيله نيز نوعي فنر فلزي بوده که به براکت دندان‌هاي آسياب بالا و پايين متصل شده تا انحراف آنها را اصلاح کند.

هربست؛ اين وسيله نيز معمولاً در زمان رشد اسکلتي در کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار خواهد گرفت و به اصلاح تناسب بين دندان‌هاي بالا و پايين کمک فراواني خواهد کرد.

مراحل ارتودنسي دندان

همان طور که در بالا اشاره شد، ارتودنسي دندان يکي از روش‌هاي بسيار مهم براي درمان انحراف دندان‌ها بوده و سبب صاف شدن دندان‌ها و ايجاد ترکيب زيبا و شکيل در آنها خواهد شد. مراحل ارتودنسي دندان معمولاً به يک صورت انجام مي‌شود، اما در افراد مختلف و با توجه به جنس دندان و تعداد آن‌ها و ميزان بهم ريختگي فرم دندان‌ها متفاوت‌تر خواهد بود. در اينجا به صورت اجمالي به مراحل ارتودنسي دندان اشاره خواهد شد.

در اولين مرحله دندان‌پزشک دندان‌هاي شما را مورد معاينه قرار داده و در صورت نياز با انجام عکس‌برداري مشکل دندان‌هاي شما را مشخص نموده پس شيوه درمان و هزينه‌هاي آن را هم براي شما توضيح خواهد داد.

در مرحله بعد نياز است تا وضعيت دندان‌ها و لثه‌هاي شما نيز مورد بررسي قرار گيرد. در واقع اگر لثه‌هاي شما دچار عفونت يا تحليل رفتگي باشند ابتدا لازم است عفونت آنها درمان شده و سپس اقدام به ارتودنسي دندان نماييد. همچنين اگر دندان پوسيده‌اي داشته باشيد نيز ابتدا بايد آن را درمان نماييد.

ارتودنسي در چند جلسه انجام مي شود؟

بعد از همه اينها لازم است بر اساس نوع ارتودنسي و جنس دندان‌هاي شما عمل درمان و سيم‌کشي را آغاز نمايد.

ابتدا متخصص ارتودنسي نگين براکت را به چسب مخصوصي آغشته کرده و سپس از همان چسب به سطح دندان ماليده مي شود. پس از آن نيز نگين براکت را روي دندان مي‌چسباند. اگر نوع چسب از موادي باشد که حساس به نور هستند، متخصص ارتودنسي با تاباندن نور مخصوصي چسب را سخت‌تر مي‌کند. اين کار براي تک‌تک دندان‌ها انجام مي‌شود. سپس بند ارتودنسي که يک حلقه فلزي پهن مي‌باشد، دور دندان آسياب بزرگ عقب دهان قرار گرفته و به دندان چسبانده مي‌شود. لازم به ذکر است که سيم ارتودنسي به يک حلقه وصل مي شود و سپس به دانه‌دانه نگين‌هاي براکت نيز متصل خواهد شد. اتصال اين سيم معمولا از طريق شياري صورت مي‌گيرد که در نگين براکت قرار دارد.

زمان ارتودنسي چقدر است؟

همان طور که مي‌دانيد براي هر نوع درمان پزشکي نياز به طي مدت زمان خاصي است. ارتودنسي نيز يکي از درمان‌هايي بوده که طول مدت آن با توجه به عوامل متعددي تعيين مي‌شود. براي مثال طول مدت درمان ارتودنسي با براکت به طور ميانگين يک تا دو سال مي‌باشد، با اين وجود به هر ميزاني که عمل ارتودنسي پيچيده‌تر باشد و يا به ميزاني که دندان‌هاي شما از انحراف بالاتري برخوردار باشند، طول درمان نيز احتمالاً بيشتر خواهد شد. از سوي ديگر در صورتي که در زمان کودکي عمل ارتودنسي پيشگيرانه يا همان مقدماتي انجام شده باشد، درمان آن در بزرگسالي هم سريعتر و هم با موفقيت بيشتري انجام مي‌شود.

مراقبت از ارتودنسي

لازم به ذکر است براي جلوگيري از شکستن يا خم شدن براکت نيز لازم است مراقبت بيشتري نسبت به مصرف خوراکي‌هاي سفت‌وسخت داشته باشيد. مثلاً خوراکي‌هايي سفت مثل ته ديگ، هويج، سيب درختي، کلم بروکلي و غير ممکن است باعث شکسته شدن يا کنده شدن براکت از دندان شده و يا موجب خم نمودن سيم ارتودنسي شوند. از سوي ديگر سعي کنيد تا جاي ممکن از جويدن برخي خوراکي‌هاي چسبناک که به دندان مي چسبند مانند: آدامس، پاستيل، تافي و کارامل و از اين قبيل خوراکي‌ها در تمام دوران ارتودنسي پرهيز نماييد و مراقبت هاي ارتودنسي را به خوبي انجام دهيد. البته اگر از الانير استفاده کرده ايد مي توانيد آن را درآوريد و سپس اقدام به خوردن کنيد.

در صورتي که متوجه جدا شدن براکت از دندان تان شديد، بهتر است پيش از هر گونه اقدامي خونسردي خود را حفظ نموده، سپس وضعيت را بررسي کرده و ببينيد آيا سيم ارتودنسي هنوز به نگين براکت وصل است يا از آن جدا شده است. در صورتي که سيم هنوز اتصال داشته باشد مي‌توانيد موقتاً با کمي موم ارتودنسي، نگين براکت را به دندان خود بچسبانيد و در اسرع وقت به پزشک حود مراجعه و با استفاده از چسب مخصوص آن را بچسبانيد.

 

برچسب ها: ارتودنسی,نی,نی,سایت,
[ يکشنبه 1 اسفند 1400 ] [ 18:01 ] [ کاووسی فر ]
[ ]