باز شدن ايربگ در تصادفات

باز شدن ايربگ در تصادفات

 

رانندگي با ماشين يکي از پرحادثه ترين کارهايي است که بسياري از افراد در طول روزمره انجام مي‌دهند. برخي افراد شغلشان رانندگي بوده و ساعات بسياري از روز و شب را در حال رانندگي هستند. اگر براي خودتان پيش نيامده باشد، حتما در اطرافيان مشاهده کرديد که دچار تصادفي شده باشند که ايربگ هاي ماشينشان باز شده باشد و يا حتي ايربگ ها کار نکرده باشد. در اين مقاله که برگرفته از سايت فروشگاه لوازم يدکي کيا مي باشد در ارتباط با باز شدن ايربگ در تصادف و اقداماتي که بايد بعد از آن انجام دهيد، صحبت خواهيم کرد.

ايربگ چيست؟

ايربگ يا همان کيسه هوا ، وسيله اي است که در جاي مناسبي از خودرو تهويه شده است که در زمان تصادف، براي محافظت از سر و صورت راننده و کمک راننده باز شود تا برخورد سر با فرمان، داشبورد و شيشه و … رخ ندهد. ناگفته نماند که برخي از ماشين هاي مدل بالا و تمامي خودروهاي خارجي داراي ايربگ براي سرنشينان عقب ماشين نيز مي‌باشند. جالب است بدانيد در برخي از کشورها نظير ايالت متحده، نصب ايربگ در هنگم توليد خودرو براي تمامي ماشين ها الزامي است. اين کيسه هاي هوا درواقع بايد به اندازه يک بالش، نر باشند اما اينگونه نيستند و به هر حال بهتر از برخورد سر با جسم سخت نظير داشبورد مي‌باشد. آمارها نشان مي‌دهد، درصد نجات جان انسان ها در تصادفات به دليل باز شدن ايربگ بسيار قابل توجه است بنابراين نمي‌توان مزاياي آن را ناديده گرفت. در صورتي که نياز به لوازم يدکي سراتو داشتيد فروشگاه اروند پارت تامين کننده قطعات اصلي جنيون پارت مي باشد.

انواع ايربگ

در حقيقت ايربگ  يا کيسه هوا داراي انواع متعددي براي محافظت از اندام هاي مختلف سرنشينان مي‌باشد که البته تنها برخي از آن ها در خودروهاي داخلي بکار گرفته مي‌شوند.

  • ايربگ سرشينان جلو
  • ايربگ سرنشينان عقب
  • ايربگ زانويي
  • ايربگ جانبي
  • ايربگ مياني

ايربگ ها در تصادف چگونه کار مي‌کنند؟

همانطور که از مطالعه متن متوجه شديد، باز شدن ايربگ سراتو در تصادف به سنسور تشخيص دهنده حادثه بستگي دارد. در تصادفات بعد از اينکه به توسط سنسور موجود در فرمان، به ايربگ فرمان داده شد که بايد باز شود، اين کيسه هاي هوا که در حالت بسيار فشرده هستند، با سرعت زيادي باز شده و در کسري از ثانيه از هوا پر مي‌شوند. پر شدن اين کيسه هاي هوا مانع از برخورد سر فرد به اجسام سخت ماشين مي‌شود. بسياري از مردم حتي از باز شدن کيسه هاي هوا هراس بسياري  دارند و بسياري اشخاص نيز تصور دارند که ممکن است با باز شدن ايربگ، دچار خفگي شوند که تمامي اين ترس ها بيهوده است و جاي اينگونه نگراني ها وجود ندارد. لازم است اين نکته را بدانيد که بعد از باز شدن ايربگ در تصادف، هواي موجود در آن در مدت زمان کوتاهي خالي مي‌شود و شخص تحت فشار آن نمي‌ماند. رانندگان بايد توجه داشته باشند که بعد از تصادف، لازم است تا ايربگ خودرو توسط متخصص و تعميرکار ماهر بررسي شود تا در صورت نياز تعويض گردد.

زمان باز شدن ايربگ در تصادف

همانطور که مي‌دانيد ايربگ مختص به خودروهايي است که موارد استاندارد را تا حدودي رعايت کرده باشند. اين خودرو ها داراي سيستم شتاب ضربه اي يا همان ايربگ هستند که با برخورد با يک جسم و ايجاد ضربه شديد، موج منفي به وجود آمده را احساس کرده و براي محافظت از شخص باز مي‌شوند. اما ايربگ ها در هر نوع تصادفي باز نشده و معمولا در تصادفاتي ايربگ باز مي‌شود که زاويه تصادف کمتر از سي درجه باشد. به عنوان مثال اگر خودرو با سرعت بيست کيلومتر در حرکت باشد و با ضربه تصادف مواجه شود ممکن است، ايربگ ها باز نشوند اما اگر با سرعت بيشتري حتي با يک مانع ثابت برخورد کنيد، قطعا کيسه هوا فعال مي‌شود.

منظور از ريسک يونيت ايربگ چيست؟

شايد تا به حال براي شما هم سوال پيش آمده باشد که چرا در اين تصادف ايربگ باز نشد؟ در بسياري از تصادفات هيچ ضربه اي به ECU يا همان ايربگ وارد نمي‌شود و يا اين وسيله ضربه ايجاد شده را احساس نمي‌کند زيرا از زاويه برخورد، دور است. تصور کنيد ايربگ ها انقدر حساس باشند که با هر ضربه اي باز شوند، در اين صورت با پريدن ماشين از سرعت گير يا افتادن خودرو در يک گودال کوچک، کيسه هوا باز مي‌شود که کاملا غيرمعقول است. طراحي يونيت ايربگ در خودرو ها به اين دليل است که اگر ايربگ با ايجاد ضربه باز نشد اما کد منفي را ثبت کرد، فرد ديگر نيازي به تعويض ايربگ کامل نداشته باشد و فقط تعويض يونيت انجام دهد.

علت باز نشدن ايربگ ها در تصادف چيست؟

زماني که تصادف و حاده اي براي يک خودرو رخ دهد، در صورت باز نشدن و کار نکردن ايربگ ، آسيب هاي شديدي براي راننده و سرنشينان در اثر برخورد سر و صورت با شيشه و فرمان و … ايجاد مي‌شود. در ادامه به برخي از علل باز نشدن ايربگ در تصادفات اشاره خواهيم داشت:

نوع برخورد ضربه

به کار افتادن کيسه هواي خودرو به نوع حادثه و برخورد نيز بستگي دارد. به عنوان مثال ممکن است ضربه از کناره‌ي خودرو ايجاد شود و ايربگ ها باز نشوند. همانطور که ذکر شد باز شدن ايربگ به سرعت خودرو و نوع ضربه و شدت آن و ساير عوامل متعدد بستگي دارد.

مشکل فني در سيم کشي

اگر سيم کشي اين تجهيزات از محل مناسبي انجام نشده باشد و يا حتي يک سيم در اثر ضربه پاره و جدا شود، امکان عدم کارکرد اين سيستم وجود دارد.

نقص و خرابي سنسور ايربگ

گاهي در يک تصادف، صد در صد بايد ايربگ ها باز شوند اما اين فرآيند انجام نمي‌شود. عمده ترين دليل اين مشکل، خرابي سنسور هاي تشخيص دهنده ضربه مي‌باشد. همچنين اگر تعداد سنسور ها از حد مجاز کمتر باشد، اين مشکل در تصادفات بروز مي‌کند. تمامي رانندگان بايد به سلامت ايربگ خودروي خود اهميت دهند.

خرابي قطعات الکتريکي کيسه هوا

خرابي قطعات الکتريکي يا قطعات ناکارآمد، سبب شده تا سيگنال هاي ضربه به درستي به کيسه هوا نرسد. اين مورد بيشتر در خودروهايي ديده مي‌شود که داراي چندين کيسه هوا در قسمت هاي مختلف هستند و در تصادف فقط برخي از آن ها باز مي‌شود و به درستي عمل مي‌کنند.

منبع : http://thecar.ir/%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A8%DA%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%AA/

 

https://www.rohwrestling.com/content/roh-world-tv-champion?page=86#comment-134289

http://mail.party.biz/forums/topic/103933/https-trendingsupplements-org-supercbd-gummies/view/post_id/532088

https://howellmi.granicusideas.com/forums/whats-the-big-idea/ideas/streetscape?page=10

https://tore-dahl.23video.com/vandkunsten-architects-torpedohallen-4

http://www.rn-tp.com/news/class-2016-2017-welcome?page=125#comment-119877

http://archives2.realvail.com/article/194/Gretchen-Bleiler-Chris-Davenport-waist-deep-in-off-mountain-pursuits#comments

https://michelledaigle.liveeditaurora.com/blog/2016/09/03/taking-it-to-the-mat

https://www.pantown.com/board.php?id=20354&area=3&name=board6&topic=101&action=view

http://arsiv.csgb.gov.ct.tr/BASIN-VE-HALKLA-%C4%B0L%C4%B0%C5%9EK%C4%B0LER/KAMU-SPOTLARI/emodule/12161/eitem/4515#.YybWJHZByM _

https://bikramyogaleicestermain.liveeditaurora.com/blog/2013/09/19/cockers-talks-bikram-yoga-in-daily-mail

https://www.party.biz/forums/topic/85863/never-seen-a-video-like-this-in-2022/view/post_id/532090

 

برچسب ها: باز,شدن,ایربگ,در,تصادفات,
[ پنجشنبه 28 مهر 1401 ] [ 21:40 ] [ کاووسی فر ]
[ ]