در هنگام خريد لباس به چه نکاتي دقت کنيم؟

در هنگام خريد لباس به چه نکاتي دقت کنيم؟

به نقل از وبسايت ايمني ها، در مقاله اي تحت عنوان نکات قبل از خريد لباس کار، نسبت به بررسي نکاتي که خريداران به هنگام انتخاب و خريد لباس هاي صنعتي و کار بايد رعايت کنند، پرداخته شده است. لباس‌ ها مجموعه پوشاکي هستند که هر کدام از آنها را براي مقصود خاصي خريداري مي‌ کنيم. مثلاً خريد يک کت و شلوار و يا لباس اسپرت که نمي‌ توان آنها را به‌ جز مراسم رسمي و خودماني در جاي ديگري استفاده کرد و خاص يک موقعيت است.در محيط‌ هاي کاري نيز شرايط به‌ همين منوال است، يعني شما نمي‌ توانيد لباس کار را که مخصوص محيط کارتان است در مکان ديگر بپوشيد.
لباس کار، لباسي است که علاوه‌ بر مراقبت از بدنتان، نوع حرفه و کاري که به آن مشغول هستيد را نيز به نمايش خواهد گذاشت.
هدف از طراحي لباس‌ کار محافظت از کارکنان با در نظر داشتن چالش‌ ها و خطرات احتمالي در کمين آنها است، در نتيجه با توجه به حرفه‌ اي خاص لباس‌ هاي کار متنوع موجود مي‌ باشد.

https://imeniha.com/product-category/personal-protection/working-clothes/

در هنگام خريد لباس کار نکات زير را مد نظر قرار دهيد:


?- توجه به جنس پارچه ي به‌ کار رفته : شغلي که شما داريد تعيين کننده ي نوع جنس پارچه ي لباس کار است که در تهيه و توليد آن بايد حس راحتي و ايمني در نظر گرفته شود.
جنس پارچه بايد به‌ گونه‌ اي باشد که در اثر شستشوي مداوم خود را از دست ندهد و از لحاظ ظاهري نيز مثل روز اول باشد.
برخي از محيط‌ هاي کاري مستقيماً در معرض گرما و حرارت هستند، به همين سبب لباس کاري که انتخاب مي‌ کنند، بايد از الياف طبيعي در ساخت آن استفاده‌ شده باشد تا بدن داغ نشود و توان نفس‌کشيدن داشته باشد.
الياف طبيعي به‌ خوبي جريان هوا را از ميان لباس و بدن عبور مي‌ دهند. علاوه‌ بر آن براي چنين محيط‌ هايي لباس بايد ضد اشتعال و نسوز باشد تا گرما موجب از بين رفتنش نگردد.


?- رنگ لباس همراه با شب نما : اکثر لباس‌ هاي کار در رنگ‌ هاي تيره مثل مشکي و سرمه‌ اي توليد مي‌ شوند و در طراحي آن از نوار هاي شب نما استفاده‌ شده است تا در هنگام تاريکي شب شخص قابل‌ رؤيت باشد.
براي شغل‌ هايي که شيفت شب هستند معمولاً رنگ لباس کار نارنجي يا سبز شب نما است که شناسايي فرد امکان‌ پذير باشد. مثل آتش‌ نشان‌ ها، پاکبان‌ ها و غيره.


?- سايز لباس مناسب باشد : لباس کاري که بيش‌ از حد آزاد و گشاد باشد علاوه‌ بر بدقواره بودن در تن نمي‌ تواند به‌ درستي از بدن مراقبت کند، چون به‌ طور دقيق بر روي اعضاي مختلف بدن نمي‌ نشيند.
اما در مورد لباس کاري که تنگ و چسبان باشد نيز بايد گفت که عملاً فعاليت و حرکات فرد را مختل کرده و پس‌ از مدتي نسبت‌ به لباس احساس کلافگي و خستگي دارد.

ويژگي هاي اصلي لباس هاي کار

تمامي افرادي که در کارگاه‌ هاي صنعتي مشغول به کار هستند بايد از لباس کاري که با شغل شان تناسب دارد استفاده کنند، زيرا که پوشش لباس کار براي حفظ ايمني فرد در قبال هر خطر و اتفاق غيرمنتظره‌ اي است.
ويژگي هاي لباس کار عبارت هستند از:
?- مرحله ي دوخت لباس کار بسيار مهم است که محکم باشد و همه ي درز هاي لباس دو مرتبه چرخ شده باشند.
?- لباس کار، مخصوص کار است، پس نبايد وسايل غير ضروري مثل کليد، ساعت و غيره به آن آويزان يا وصل باشد.
اين کار مانع انجام درست کار مي‌ شود و ممکن است در حين کار به‌ جايي گير کنند.
?- برخي از محيط‌ هاي کاري بدين صورت است که بايد از لباس آستين کوتاه استفاده شود، در غير اين صورت به هيچ عنوان نبايد آستين لباس را تا زد و يا بالا داد.
?-معمولاً لباس کارها داراي جيب و لبه‌ دار است. اما هنگامي‌ که شما در محيطي قرار خواهيد گرفت که گرد و غبار، خاک و آلاينده‌ هاي مختلف در آن وجود دارد بهتر است لباس داراي جيب و لبه نباشد.
?- در مکان‌ هايي که ماشين‌ آلات موجود است نبايد از لباس کاري استفاده کرد که بخش‌ هايي از آن باز باشد و نيز پارگي داشته باشد.
?- لباس کاري مطلوب است که به‌ صورت لباس کار يکسره باشد و تمام دکمه‌ هاي تعبيه‌شده بر روي آن به شکل باز نباشد.
?- لباس کار بايد متناسب با اندام شما باشد، در واقع تنگ و گشاد نباشد.
?- اگر به دليل شرايط کاري مجبور به تا زدن هميشگي آستين‌ هاي لباس کار هستيد بهتر است لباس کار آستين کوتاه را انتخاب کنيد.

در پايان اميدوارم موارد و نکات ذکر شده براي شما عزيزان مفيد واقع شده باشد. در صورت قصد خريد انواع لباس کار نيز مي توانيد با مراجعه به آدرس اينترنتي imeniha.com و مشاهده ي تمامي مدل ها نسبت به خريد و ثبت سفارش اقدام نماييد.

 

[ جمعه 14 بهمن 1401 ] [ 14:33 ] [ کاووسی فر ]
[ ]