مشعل موتورخانه چيست؟

مشعل موتورخانه چيست؟

مشعل موتورخانه به عنوان قلب موتورخانه شناخته مي شود که وظيفه اصلي يعني گرمايش آب را بر عهده دارد. نحوه عملکرد مشعل در موتورخانه به اين صورت مي باشد که گرماي مورد نياز براي گرم کردن آب را در ديگ موتورخانه فراهم مي کند.

مشعل موتورخانه از اجزاي مختلفي همچون لايه صدا گير، مخلوط کن، نازل سوخت اوليه، مخزن اوليه و ثانويه ورودي هوا، محفظه احتراق و رايزر سوخت تشکيل شده است.

انواع مشعل موتورخانه

مشعل هاي موتورخانه با توجه نوع سوخت به چند دسته تقسيم مي شوند. از انواع مشعل موتورخانه مي توان به موارد زير اشاره کرد:

  • مشعل گازي موتورخانه: اين مشعل سوخت مورد نياز خود را از منابع گاز شهري تامين مي کند.
  • مشعل گازوئيلي موتورخانه: اين نوع مشعل با نام مشعل ديزل نيز شناخته مي شود و نسبت به انواع مشعل هاي ديگر خراب هاي زيادي را به بار مي آورد و طول عمر کوتاه تري دارد.
  • مشعل دو گانه سوز موتورخانه: اين نوع مشعل سوخت مورد نياز خود را از ترکيب نفت و گاز تامين مي کند.
  • مشعل مازوت سوز: يکي از ارزان ترين نوع مشعل، مشعل مازوت سوز مي باشد که از آن با نام مشعل نفت کوره اي نيز ياد مي شود.
  • مشعل بدون دمنده: انرژي مورد نياز اين مشعل از طريق يک دودکش تامين مي گردد. مشعل بدون دمنده با نام اتمسفريک نيز شناخته مي شود.

مشکلات رايج مشعل موتورخانه

در ادامه به بررسي چند نمونه از مشکلات رايج مشعل موتورخانه و راهکارهاي پيشنهادي براي رفع آنها مي پردازيم.

کافي نبودن فشار

در مواردي که فشار گاز کم باشد و يا فيلترها کثيف و مسدود شده باشند، فشار مشعل کاهش مي يابد که به اين منظور بايد فيلتر را تميز کنيد.

جرقه نزدن

در صورت عواملي همچون خراب شدن کابل هاي جرقه، خراب شدن ترانسفورمر جرقه و خرابي رله ممکن است اين مشکل به وجود آيد که به منظور تعمير آن بايد رله را تنظيم کنيد، ترانسفور و کابل هاي جرقه را نيز تعويض نماييد.

خاموش شدن مکرر مشعل

در مواردي که شعله تنظيم نباشد و يا فاصله بين الکترودها زياد باشد، مشعل به صورت مکرر در حين کار کردن خاموش مي شود که به اين منظور بايد جريان گاز و هوا و فاصله بين الکترودها را تنظيم کرد.

پس زدن شعله

از عواملي که در پس زدن شعله تاثير گذار است مي توان به اختلال در سيستم جرقه زني و کمبود گاز اشاره کرد که براي رفع اين مشکل بايد سيستم جرقه زن بررسي و در صورت نياز تعمير و يا تعويض گردد.

در صورتي که هر يک از مشکلات فوق براي مشعل موتورخانه به وجود آمد مي توانيد با مرکز تاسيسات نوبهار تماس بگيريد. تکنسين هاي متخصص تاسيسات نوبهار به بررسي و تعمير مشعل موتورخانه مي پردازند.

تعمير مشعل موتورخانه

اگر مشعل موتورخانه خراب شود، قسمت هاي مختلف موتورخانه عملکرد صحيح خود را از دست مي دهند. در صورت خرابي مشعل موتورخانه بايد از يک متخصص تاسيسات کمک بگيريد. تکنسين هاي تاسيسات نوبهار به بررسي موتورخانه مي پردازند و اگر با خرابي مشعل موتورخانه مواجه شوند و تشخيص دهند که عملکرد نادرست موتورخانه ناشي از خرابي مشعل است به تعمير مشعل موتورخانه مي پردازند.

قيمت مشعل موتورخانه

با توجه به اينکه مشعل يکي از بخش هاي اصلي موتورخانه است بايد نوع با کيفيت و استاندارد آن را خريداري کنيد. قيمت مشعل هاي موتورخانه به عواملي همچون نوع سوخت مورد استفاده، توان کاري و برند آن بستگي دارد.

شيرآلات موتورخانه

علاوه بر مشعل يکي ديگر از قسمت هاي مهم موتورخانه، شيرآلات موتورخانه است. شيرآلات موتورخانه با توجه به عملکردي که در سيستم موتورخانه دارند به صورت زير دسته بندي مي شوند:

  • شيرهاي رها کننده
  • شيرهاي سماوري
  • شيرهاي هواگير همچون تک روزنه و دو روزنه
  • شيرهاي يک طرفه همچون دروازه اي و سوپاپي
  • شيرهاي تنظيم عبور مايعات همچون زاويه دار، بشقابي و سوزني

هر کدام از شيرآلات موتورخانه در اثر عوامل مختلفي ممکن است دچار خوردگي و در نهايت خرابي شوند که در چنين مواقعي بايد اين مشکلات را با يک تکنسين متخصص در ميان بگذاريد. تکنسين هاي تاسيسات نوبهار با بررسي شيرآلات موتورخانه اگر نياز باشد به تعمير شيرآلات مي پردازند و در صورتي که خرابي و يا خوردگي ايجاد شده در شيرآلات زياد باشد نسبت به تعويض آن اقدام مي کنند. جهت کسب اطلاعات بيشتر مي توانيد با مشاوران تاسيسات نوبهار به صورت رايگان در تماس باشيد.

 

 

برچسب ها: مشعل,موتورخانه,چیست؟,
[ پنجشنبه 20 بهمن 1401 ] [ 4:48 ] [ کاووسی فر ]
[ ]